Twój koszyk brak produktów
Załóż konto Zaloguj

Tresura psa w systemie elektryczny pastuch typu niewidoczne ogrodzenie dla psa.


elektryczny-pastuch-dla-psaSystemy umożliwiające kontrolę zachowania pupila w ogrodzie i wyznaczenie stref dostępnych i zakazanych dla psa lub kota składają się zwykle z następujących elementów:

nadajnika umieszczanego w domu (garaż, altana itp) z dostępem do gniazda zasilania

obroży elektronicznej dla psa lub kota z odbiornikiem

zestawu kabla do wyznaczenia stref zakazanych dla pupila 


Nadajnik posiada wejście na kabel, który rozłożony zostaje w ogrodzie tworząc pętlę. Na nadajniku istnieje zazwyczaj możliwość określenia szerokości strefy wokół rozłożonego kabla gdzie system zaczyna reagować. W dobrych systemach ogrodzeń mamy zazwyczaj dwie niezależne strefy: strefę ostrzegania i strefę impulsu. Niektóre elektryczne pastuchy posiadają również miejsce do ładowania elektrycznych obroży dla psów. 

W strefie ostrzegania dźwiękowego obroża elektroniczna wydaje ostrzegawczy system dźwiękowy w momencie zbliżenia się do przewodu. Po przekroczeniu drugiej strefy, zwanej strefą impulsu, obroża wyzwala nieprzyjemny impuls elektrostatyczny, który zmusza pupila do opuszczenia terenu.

Przykładowa instalacja systemu:
Jak sprawdzić prawidłowe działane obroży ?

Markowe obroże elektryczne dla psów najczęściej wyposażony są w diodę lub lampkę sygnalizacyjną którą należy umocować pod poluzowane elektrody, a następnie po ich dokręceniu należy sprawdzić prawidłowe działanie zbliżając się z obrożą do przewodu - powinna zapalić lampkę kontrolną.

Obroża elektryczna atrapa

Aby tresura psa była bardziej efektywna można okresowo korzystać również z atrap obroży co jest szczególnie przydatne w późniejszych okresach szkolenia.


Najbardziej zaawansowane niewidoczne ogrodzenia posiadają na stacji sterującej wyświetlacz szerokości stref w ogrodzie (np. marka Dogtra, Innotek, PAC) i możliwość ładowania obroży w nadajniku. Do części systemów producenci dokładają dodatkowo flagi ostrzegawcze, które umieszczone wzdłuż trasy przebiegu kabla ułatwiają i przyspieszają szkolenie psa. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że najlepsze efekty można osiągnąć po rozłożeniu taśmy dokładnie wzdłuż stref. Jest ona bardziej widoczna dla zwierząt i dokładniej identyfikuje strefę zakazaną i dostępną dla psa w pierwszym okresie szkolenia.

Szukając odpowiedniego systemu należy też zwrócić uwagę na możliwość ustawiania siły impulsów na obroży. Dobre systemy oferują trzy lub więcej tryby pracy obroży, tak aby można było dopasować charakterystykę pracy obroży do danego psa.

Rozłożenie i uruchomienie pełnego zestawu nie zajmuje więcej niż 30 minut i nie wymaga praktycznie żadnych narzędzi. Kabel może leżeć luźno na ziemi, być lekko wkopany, przykryty korą lub wpleciony w siatkę ogrodzeniową. Tak gdzie na swej trasie zbliża się do przewodów zasilających budynek należy je mijać pod kątem prostym. W przewodzie jest zwykle napięcie nie przekraczające 12v więc nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa w przypadku przerwania przewodu i można go łączyć na tzw. skrętkę owijając dodatkowo izolacją zabezpieczającą przed wilgocią. W czasie burzy należy wyłączyć system. Do większości zestawów można zastosować dowolną ilość obroży dodatkowych dla kolejnych pupili.


Ładowanie...

Ten serwis używa plików cookies (niezbędne do prawidłowego działania).Nasza polityka prywatności i plików cookies

Akceptuj